Ето как да преодолеете носталгията на децата към възрастните им роднини
Снимка: Shutterstock
Отсъствието на бабите и дядовците от живота на детето или отдалечаването им по сериозна причина (каквато е в момента пандемията) е нещо, което не минава незабелязано.
Вероятно за родителите второто (временната изолация) е нормално, тъй като те го приемат от разумната страна. А за първото не биха искали повече да мислят (ако просто бабите и дядовците не се интересуват от внуците).
За децата обаче не е точно така. Когато са по-малки, те просто не успяват да осъзнаят сериозността на ситуацията и се чувстват изоставени по неясна причина от своите по-възрастни роднини.
Как да се справите, ако имате такъв проблем? Предлагаме ви две идеи, които може би ще ви помогнат именно в такава ситуация, препоръчани от италианския психолог Елиса Гати.
Ако детето често е оставало при баба и дядо
„Тогава проблемът е наистина по-сериозен, тъй като детето е свикнало да прекарва доста време със своите баба и дядо, да бъде обгрижвано и да се наслаждава на общуването с тях очи в очи“, обяснява Гати.
Решението в такава ситуация е да се продължи общуването по скайп, за да могат възрастните хора и малчугана да продължат да си говорят, виждайки се, а не просто чувайки само гласовете си.
Това им помага да преодолеят по-леко временната раздяла. Видео разговорите позволяват да се поддържа, макар и отдалеч, комуникацията.
При най-малките, които са на около 3-4 години, е трудно да се обясни защо след разговора по скайп няма как да отидете на гости на баба и дядо. Затова е добре да сте подготвени винаги с нещо атрактивно, което да ги разсее и насочи вниманието им в друга посока.
Забавни срещи
За децата, най-вече малките, един разговор по скайп не е достатъчен. Затова е добре, заедно с възрастните роднини, предварително да обмислите някакъв сценарий, който да направи срещата много повече от един разговор.
Бабите и дядовците могат например да му изпеят песен или да разкажат приказка за „Лека нощ“. А ако детето е по-голямо, може да организирате караоке среща, макар и от дистанция, и те заедно да пеят любими детски песнички.
Идеята е децата и възрастните да направят нещо заедно, независимо че разстоянието ги дели в този момент. Това е много полезно не само за децата, но и за психиката на бабите и дядовците, които със сигурност също страдат от липсата на срещи.
Соня Димова
Уравновесените личности прекарват достатъчно време не само със самите себе си, но и със семейството, приятелите или партньора си.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари